Funkční prádlo


Obecně



Dnes snad už všichni seriózní výrobci spodního prádla uvádí, že jejich prádlo je takzvané funkční. Dobrá snad tedy je, ale co to má vlastně znamenat? Běžnému spotřebiteli to zní moderně a proto to tedy kupuje, my příznivci outdooru, turisté, lyžaři a cyklisté, apod. máme většinou vyšší nároky a proto bychom měli vědět vždy o něco víc, v mnoha případech už víme, nebo máme dokonce osobní zkušenosti.

Pod pojmem funkční spodní prádlo se obvykle myslí takové spodní prádlo, které má schopnost dobře odvádět přebytečný pot od těla, předávat jej další vrstvě oblečení, nebo odpařovat tuto vlhkost pryč, přímo do vzduchu. Současně musí být prádlo tělu co nejpříjemnější, nealergické a u teplejších provedení má i výrazně zlepšovat tepelnou izolaci, obecněji řečeno mikroklima kolem pokožky. Vyrábí se proto různé varianty pro sporty, rekreaci, práci i běžné nošení, každá s trochu jinými vlastnostmi, podle výrobců pro danou oblast použití nejvhodnější. Funkční a trvalé odsávání potu od těla je docela příjemné a to i u běžného každodenního nošení. Je také třeba pamatovat, že při velkém pocení ve vedrech může docházet k větší trvalé ztrátě tekutin, které pak musíme častěji doplňovat. Problémy s tzv. funkčností prádla mohou pak nastat v teple a současně při vysoké vzdušné vlhkosti, kdy odpařování je jen zcela minimální a vlhké je pak všechno, včetně oblečení. Nepomůže pak ovšem ani úplné svlečení, navíc takto pot po nás už i volně stéká.

Funkční prádlo se vyrábí ze syntetických vláken nebo ze kombinovaných materiálů obsahující syntetická vlákna. Při výběru výrobků je potom vhodné pečlivě rozlišovat o jaký materiál se jedná, jaké je jeho zpracování, způsob pletení, pečlivost vypracování střihu, správně provedené švy, prostě je toho hodně a ne vždy nám to prodejce, a bohužel často ani výrobce, sdělí. I podle této informační "sdílnosti" můžete usoudit o konkrétních výrobcích a o věrohodnosti jejich funkčnosti, každopádně to však nemůže být jediným pravidlem. Ti znalí, nebo poučení, kteří se dokáží orientovat už od vláken ze kterých je příze spředena, jaký mají tvar, jak jsou silná, jaký je to materiál, případně o jakou se jedná kombinaci, dokáží poté účinně vytěžit a využít výhod které může to které prádlo poskytovat. Žádné funkční prádlo, a to i to sebevychvalovanější, není samozřejmě zázračné, ale z vlastní zkušenosti lze potvrdit že většina z nich funkční skutečně je a rozdíl od běžného spodního prádla je znatelný. Je však nutné konstatovat, že dobrou volbou spodního prádla začíná spokojenost a pohoda celého našeho organizmu. A tyto vlastnosti oceníme zvláště při vyšší aktivitě. Další vrstvy by měly také odpovídat této funkčnosti. Například požitím oblíbené flanelové bavlněné košile jako mezivrstvy, si všechen transport vlhkosti z oblečení ven pouze a jen zkazíme.

Jako nejpoužívanější materiály na funkční spodní prádlo figurují nejčastěji polypropylen (PP) nebo polyester(PES). Tyto materiály se některými svými vlastnostmi dosti liší. Závisí však hodně na zpracování takže výrobky pak dosahují mnohdy podobných vlastností a funkčnosti. Nedejme se pomýlit všemožnými obchodními názvy vláken, jedná se vždy o chemické, někdy povrchově upravené vlákno z těchto dvou materiálů! Spředeno může ovšem být někdy i s nějakým přírodním vláknem, bavlnou, vlnou, hedvábím, nebo jiným umělým vláknem, pro zlepšení svých vlastností. V celé pletenině se tak mohou vyskytnout i další syntetická vlákna, jako je např. akryl či viskóza apod., je-li k tomu logický a funkční důvod.. Máme-li o funkční spodní prádlo opravdu vážný zájem, je výhodou, pokud před jeho koupí známe už potřebné informace, základní vlastnosti a možnosti, nebo se přinejmenším informujeme u někoho znalého. Často se nám totiž může stát, že prodavač toho neví více než my a nedokáže nám dostatečně kvalifikovaně poradit. Nebát se vždy dobře zeptat, informovat se, to patří mezi naše základní práva kupujícího!

Pokusím se zde předložit informace, tak jak se mi je podařilo postupně během nemalého časového období zjistit. Nemohou být samozřejmě ani zdaleka úplné, ale doufám že alespoň z větší míry pomohou v orientaci mezi výrobky na někdy dost nepřehledném trhu. Soustředím se hlavně na polypropylenové(PP) a částečně i polyesterové(PES) výrobky. Budu se snažit vynechat přílišné podrobnosti, kterých je v této oblasti značné množství.

Obecně se syntetická vlákna vyrábí různě silná (měřená tloušťka jednotkou - tex) a někdy i v různých profilech, nejčastěji jsou to samozřejmě kruhová či oválná, dále se pak používají trojúhelníková (trilobal), v podobě jakéhosi tlustého kříže (např. CoolMax®), nebo pětilaločné (např. Moira® TG900). Tyto tvary nemusí být samozřejmě naprosto dokonalé a přesné, jak to někdy působí z propagačních materiálů. Různě tvarovaná vlákna samozřejmě nepatří mezi ta nejslabší, ale svými vlastnostmi vhodně doplňují jemnější vlákna kruhového průřezu, v přízi, niti, takže výsledný materiál je lehčí a lépe tepelně izoluje a odvádí vlhkost. Povrch vlákna se zvětšuje hlavně proto, aby byla co nejlepší vzlínavost vlhkosti od pokožky, ale je nutné najít vhodnou kombinaci z různých vláken, aby výsledek byl pro dané použití optimální. Závisí na zkušenosti výrobců, stanovit správný poměr není vždy jednoduché! Současně musí pletenina např. u teplejších výrobků udržet vrstvu teplého vzduchu u těla a také lze volbou správné pleteniny docílit lepší ochranu i před větrem. Dobře se budeme cítit tehdy, když pokožka bude volně dýchat, bude přiměřeně vlhká a nebude ji nic tísnit. Podaří-li se tak prádlu zajistit tělu všechny tyto požadavky v rovnováze, můžeme takové prádlo právem považovat za funkční!

Někdy se do materiálu vláken přidávají různé antibaktericidní látky občas i s vůněmi tak, aby se zpomalil nebo zastavil růst mikrobů a plísní v pletenině. Takto upravená vlákna jsou netvarovaná, kruhová a přidaná látka by v nich měla vydržet po celou životnosti prádla stále v dostatečné koncentraci. Uvolňuje se proto jen velmi pomalu a stejnoměrně. Tato vlákna se do příze přidávají, tedy pokud se přidávají, ve většině případů asi tak ve 30 % a skutečně jsou překvapivě účinná, většina zápachu z vlhkých propocených triček a ponožek je silně omezena. Samozřejmě, že tato látka je i nevypratelná a do vláken ji také dokáže přidat jen několik málo firem. Jedná se o poměrně náročnou operaci a proto se používají jen v kvalitních, osvědčených výrobcích. Existují ale i jiná řešení a přídavky do vláken, například keramické částice či kovová vlákna. Tyto přidané látky, ale prý mohou u extrémně citlivých lidí vyvolat i nežádoucí reakci.

Vlákna se buď spřádají do hladkých nití jako by byla nekonečná, nebo se rozdělí na kratší asi 6 cm kousky a z nich se vypřádá příze, střiž, značně jiných vlastností a vzhledu, než je hladká niť. Hladká niť (hedvábí) vede velmi dobře vodu, vypředená příze hůře vede vodu, neboť má přerušené kapiláry, ale vlhkost dobře odpařuje a má dobrý vzhled podobný přírodnímu materiálu. Z nití, příze, se většinou pletou široké pruhy, dlouhé rukávy úpletů, mimo speciálních výrobků jako jsou ponožky, rukavice ap. Pletenina se pak rozřeže na pás, kalandruje se při vyšší teplotě, pak se ještě tepelně stabilizuje, rozstříhá a sešije se (samozřejmě u spcializovaných výrobků jen plochými, netlačícími švy), buď jako těsný úplet přímo na tělo, nebo jako trochu volnější, vhodnější spíše pro další, 2. a 3. teplou vrstvu. Pak už závisí jen na výstupní kontrole ve výrobě, jaký dostaneme výrobek. To vše samozřejmě vyžaduje dosti svědomitý přístup výrobců, zkušenosti a řadu zkoušek.




Polypropylenová vlákna (PP nebo také POP)



jsou inertní vůči bakteriím, plísním, jsou dobře snášenlivá s lidskou pokožkou, nevyvolávají alergické reakce. Z textilních vláken má polypropylén (polyolefin) nejnižší nasáklivost, velmi nízkou tepelnou vodivost a také nízkou hmotnost. Vlákna jsou i velmi pevná, nevýhodou snad může být jen jejich nízká odolnost vůči vysokým teplotám, nelze je žehlit a běžně prát je lze na 40 až 60 °C. Výrobky v nouzi snesou vyvářku, i sterilizaci v autoklávu i při 120 °C, výrobek však často ztratí tvar. Polypropylen si udržuje mírně záporný elektrický náboj, což je pro lidský organizmus příznivé. Vlákna se nedají povrchově barvit, ale ani znečistit, jsou chemicky, vůči kyselinám, zásadám, redukčním i oxidačním činitelům netečná! Barvu vlákno získá jen obarvením základní suroviny při její výrobě a to pouze v omezeném sortimentu barev. Různé odstíny získáme pouze kombinací s bílou, modrou, černou a také i žlutou a mezi sebou. Protože na vláknech se neváže ani nečistota, lze výrobky z čistého PP i snadno prát, mnohdy jen ve studené vodě a dokonce v nouzi i bez pracích prostředků. Většinou výrobky z PP také dobře a snadno usychají a mokré na těle příliš nestudí, nejsou-li ovšem jen jedinou vrstvou. Takto samotné se nosí pouze v teple a pak při zpocení lehce chladí, to díky vydatnému odpařování. Problém způsobí jen 100% vlhkost okolního vzduchu, pak přebytečný pot s těla je sice také odváděn pryč, ale neodpařuje se a pletenina je vlhká, ostatně jako každá jiná textilie za těchto podmínek. Pletenina v bílé barvě poskytuje přirozený ochranný sluneční filtr nejméně hodnoty SF7, barevná pak samozřejmě ještě víc. Výrobky z PP jsou v ČR poměrně často používané našimi výrobci pletenin. Výrobcem PP vláken v ČR používaných je většinou slovenská firma Fibrocel a.s.




Polyesterová vlákna (PES)



jsou nejčastěji používaným syntetickým vláknem hlavně v textilním průmyslu, často z důvodů tradic výroby i vzhledem ke snadnému zpracování. Navlhavost je také poměrně nízká, horší je to už s tepelnou vodivostí PES vláken a jejich váhou, ta je 2× vyšší, a zde za polypropylenem zaostávají. Vlákna jsou však stále dostatečně pevná a odolná i vůči vyšším teplotám, lze je dokonce i opatrně přežehlit. Polyester má dosti silný kladný elektrický náboj, který může podle některých informací přivodit náchylným jedincům kožní alergie. Vlákna se dají povrchově barvit, sice pod značným tlakem(asi 4 atmosféry), ale lze takto docílit větší barevné spektrum, což je pro zákazníky lákavější. Praní je také trochu náročnější na teplou vodu i prací prostředky, špína se pak ale odstraňuje poměrně snadno a dobře. Většina známých zahraničních firem šijících spodní prádlo, používá většinou také pleteninu PES, byť často v kombinacích s jinými materiály.

V praxi lze říci, že výhodné funkční vlastnosti mají, nebo lépe mohou mít výrobky vyrobené z obou těchto materiálů, liší se jen podle konkrétního zpracování výrobců textilií. Možnosti obou těchto materiálů jsou značné a je tedy na výrobci jak vyžije tohoto potenciálu. Výrobce kvalitního zboží svého zákazníka nepodceňuje a rád sděluje co, jak a proč s vláknem, nebo výrobkem pro zlepšení jeho vlastností provedl a snaží se i o poučení svých prodavačů, což mu přináší spolu s kladnými zkušenostmi uživatelů i spokojené zákazníky.




Rady pro nákup



V kvalitních obchodech se sportovními potřebami bývá funkční spodní prádlo nabízeno v dostatečném sortimentu a ve všech běžných velikostech, tak jak jsme tomu zvyklí u běžného spodního prádla. Někdy lze také využít přímo vlastní obchodní sítě výrobce, nebo se přinejmenším informovat o nabízeném sortimentu na jeho internetových stránkách. Funkční spodní prádlo již dnes mnoho lidí nosí a jeho komfortu využívá i v běžném každodenním životě. Napomáhá tomu rozvinutá technologie jeho výroby, která je schopna nabídnout praktické, líbivé a v případě potřeby také "konzervativní" výrobky. Nezkušené oko pak ani nepozná že jde o "vylepšené", funkční prádlo. Samozřejmostí je také kompletní sortiment pro dámy. Při koupi nakupujeme tak jak jsme zvyklí - obvykle podle běžně udávaných velikostí (číslování). Pamatujeme na to, že proto, aby bylo prádlo dobře funkční, nesmí být na těle příliš volné a to platí zejména pro základní vrstvu (obvykle tu nejtenčí).

Zpět