Spacáky


TEPLOTNÍ URČENÍ


Motto: pořiď si spacák, do kterého se budeš těšit a ne zalézat přežít! Spacák vybíráme v první řadě podle teplotního určení. Teplotní údaje, které bývají na spacáku vyznačeny, vypovídají o jeho izolačních vlastnostech. Horní hranice tepelného komfortu je asi nejméně zajímavá a říká, při jaké teplotě nám v zapnutém spacáku začne být nepříjemné teplo. Problém s nadbytkem tepla se u většiny spacáků dá vyřešit rozepnutím zipu. Dolní hranice tepelného komfortu je naopak hodnota nejzajímavější, neboť vypovídá o tom, do jakých nejnižších teplot je vlastně spacák použitelný. Klesne-li teplota pod tuto hodnotu, začneme se ve spacáku budit zimou a rozhodně se moc dobře nevyspíme. Teplota označovaná jako „extrémní“ je spíše spekulace o tom, do jaké zimy bychom ve spacáku přežili bez omrzlin nebo přežili vůbec. Většího orientačního významu nemá a také málokdo si kupuje spacák za tím účelem, aby v něm pouze přežíval. Zjednodušené, ale pro spotřebitele srozumitelné, je dělení spacáků do kategorií na letní, třísezónní, celoroční a zimní speciály. Parametry spacáku Udávané teploty prezentují určité hodnoty tepelné izolace. Jsou objektivně měřitelné a jednou snad bude i u nás měření sjednoceno. Teploty udávané na spacácích mají za úkol dát měřítko pro srovnání mezi jednotlivými spacáky. Bohužel pouze orientačně mohou definovat teplotu pro uživatele, protože vnímání chladu a míra otužilosti je věcí individuálních odlišností, věcí zvyku, psychiky a momentální dispozice (únava, zdravotní stav, hlad…). Svoji roli hrají i vlivy nadmořské výšky, vlhkosti vzduchu, proudění vzduchu (!) a také toho, jak je spacák starý a kolikátý den je v akci. Po změření parametrů stejným způsobem by však bylo možno vzít všechny spacáky světa a seřadit je do řady – od nejteplejšího po nejstudenější.



TVAR SPACÁKU


Dekový, přikrývkový – spacák vhodný pro méně náročné akce, pohodlný, rozepnutím se změní na deku.
Mumiový – tvar optimalizuje velikost vyhřívaného prostoru a hmotnost spacáku, zatažením tkanice je dokonale chráněna i hlava.
Oválné, rozšířené a anatomické mumie – oválné a rozšířené mumie jsou ideální pro jedince silných postav a pro ty, kteří nemají rádi těsné prostory, anatomická mumie naopak tvarem co nejvíce kopíruje lidské tělo, aby bylo dosaženo nejmenší hmotnosti spacáku a nejlepších tepelně-izolačních vlastností i za cenu menšího pohodlí.



IZOLAČNÍ NÁPLNĚ


Syntetická vlákna jsou nenáročná na údržbu, odolná proti plísním a vhodná i do vlhkého prostředí. Snesou nešetrné zacházení, časté praní a jsou vhodná i pro alergiky. Rozlišujeme dutá vlákna a mikrovlákna (ty dutinku nemají). Často se používá směs mikrovláken, dutých vláken a vláken ve tvaru spirálek. Takové směsi udrží velký objem vzduchu a jsou odolné proti slehávání. Jsou velké kvalitativní rozdíly mezi umělými vlákny a jen ta nejlepší snesou srovnání s peřím. Spacáky s méně kvalitními vlákny jsou však velmi levné a pro běžné letní podmínky zcela dostačující a praktické.
Peří je i v současnosti stále špičkový izolant, díky nejlepším vláknům však ztratilo svoji výlučnost. Oproti spacáku z umělých vláken je při srovnatelných izolačních vlastnostech „péřák“ lehčí a sbalitelnější. Nevýhody peří oproti syntetice jsou: složitější údržba, absorpce vlhkosti (a tedy zhoršení izolace), pomalé schnutí, komplikovanější výroba spacáku a tím i jeho vyšší cena. Z uvedeného vyplývá, že peří (zejména prachové) se hodí nejlépe do zimních expedičních spacáků, do velkých mrazů (a tedy suchého prostředí) a pro ty, kteří požadují špičkové vlastnosti spacáku a jsou srozuměni s vyšší cenou. Nejčastěji se používá peří husí, za nejlepší je považováno peří mořských ptáků (kajčí). K popisu péřové náplně se používá poměr prachového peří a malých pírek (90:10, 80:20 apod.). Samotné prachové peří by bylo z hlediska izolace nejlepší, ale po čase by se rychle slehávalo. Nejdůležitějším údajem je však tzv. „plnivost“. Vyjadřuje pružnost a rozpínavost peří, tedy schopnost zaujmout maximální objem. Udává se v kubických palcích (cuin). Špičkové čisté prachové peří dosahuje hodnoty 950 až 1000 cuin, nejlepší používané směs ve spacácích až 800 cuin. Hodnota pro kvalitní spacák by měla dosahovat minimálně 600 cuin. V posledních letech používají někteří výrobci peří s teflonovou úpravou, která zvyšuje jeho odolnost proti navlhání.


Zpět